Upozornění pro účastníků realitních obchodů v roce 2021 na daň z nemovitostí

31.01.2022

Vzhledem k rekordnímu objemu realitních transakcí v roce 2021 upozorňujeme na daňové přiznání k dani z nemovitosti vztahující s k nově nabyté nemovitosti v roce 2021. Pro nabyvatele zakládá povinnost podat přiznání k této dani do konce ledna 2022.

Nejpozději do 31. ledna musí tito nabyvatelé podat na finanční úřad příslušný podle adresy nemovitosti (FÚ) přiznání k dani z nemovitých věcí. Týká se jak  pozemků, tak jiných zdanitelných staveb nebo bytové či nebytové jednotky. Přiznání musí znovu podat i ti, kdo sice nabyli nemovitost před rokem 2021, ale v loňském roce provedli přístavbu, nástavbu nebo jiný typ úpravy nemovitosti, pokud došlo ke změně druhu stavby nebo výměry zastavěné plochy stavby či jednotky. Povinnost se týká i toho, kdo začal bydlet ve stavbě ještě před jejím dokončením nebo stavbu dokončil, v tom případě pak bez ohledu na to, zda ji užíval.


Výši daně si musí každý poplatník vypočítat sám. Na ty, kdo v roce 2021 nemovitost prodali, či darovali, nebo jinak pozbyli, se pak vztahuje oznamovací povinnost o této skutečnosti.
Přiznání nemusí podávat ti, kdo jej podali na počátku roku 2021 nebo dříve, pokud se nezměnily žádné skutečnosti. V takovém případě bude poplatníka FÚ sám informovat o daňové povinnosti. A to buď zasláním předvyplněné složenky poštou, nebo informací do datové či e-mailové schránky. Přiznání se nepodává ani v případě, kdy obec změní výši koeficientu daně z nemovitosti nebo byla publikovaná statisticky doložená změna průměrné ceny pozemku. FÚ tyto změny automaticky sám zohlední.


Doporučujeme k přiznání používat elektronickou aplikaci EPO na portálu mojedaně v sekci Elektronické formuláře, kde lze nalézt i průvodce k vyplnění. Podat lze přiznání přímo na tomto portálu využitím její aplikace nebo datovou schránkou. Další možností je vyplnění tiskopisu a jeho zaslání poštou či doručením na podatelnu místně příslušného FÚ.
Následující platbu této daně je nutné učinit nejpozději do 31. května 2022. Pokud je částka vyšší než pět tisíc korun, je možné daň zaplatit ve dvou splátkách v květnu a listopadu 2022.

Články

Nenašli jste, co hledáte?

Zadejte svou vlastní poptávku a my budeme hledat za vás.

Prodejte svou nemovitost

Každou hodinu
prodáme 8 nemovitostí
Máme více než 100 000 poptávek po bydlení
Masivní inzerce v celé ČR

Novinky na blogu

Upozornění pro účastníků realitních obchodů v roce 2021 na daň z nemovitostí

31.01.2022

Vzhledem k rekordnímu objemu realitních transakcí v roce 2021 upozorňujeme na daňové přiznání k dani z nemovitosti vztahující s k nově nabyté nemovitosti v roce 2021. Pro nabyvatele zakládá povinnost podat přiznání k této dani do konce ledna 2022.

Články

Kam zamíří ceny nemovitostí? Realitní trh 2022 očima expertů

28.12.2021

Ne a ne se zastavit. Tak by se dal shrnout vývoj cen na realitním trhu v posledním desetiletí. Kdo očekával, že v letošním roce už ceny rezidenčních nemovitostí najdou svůj strop, nepochodil. Nadějí tak zůstává rok 2022. Kam ceny nemovitostí zamíří a co je bude ovlivňovat, jsme se zeptali expertů.

Články

Velké realitky trvají na kurzech před makléřskými zkouškami. Vadí jim, že to jinde jde i bez nich

17.12.2021

Deset tisíc českých realitních makléřů musí od ledna prokázat své vzdělání. Jinak nemohou s prací pokračovat. Totéž se týká i nováčků, které ke vstupu do realitního byznysu zlákal boom, jímž celý trh prochází. Potvrzení nutné k výkonu profese, které po makléřích chce realitní zákon, zajistí některé obory vysokých škol, praxe nebo absolvování odborné zkoušky. U posledního způsobu ale zájemci naráží na značně rozdílné podmínky. Jedna z největších kanceláří na trhu Re/Max si budoucí makléře školí sama. Chce, aby prošli třítýdenním kurzem v její RX Akademii, ve které jsou lektory stávající zprostředkovatelé. Bez absolvování kurzu firma nováčky nepošle ke zkoušce, která je pro jejich další práci nezbytná. „Naučil jsem se tam, jak postupovat na schůzce, jak nachystat věci z katastru, jak postupovat se smlouvou. Bez toho by start do praxe byl výrazně těžší,“ říká Petr Motyčka, makléř ze sítě Re/Max Delta, který zaškolení a zkoušku absolvoval ještě před platností zákona. Kancelář ročně pošle ke zkouškám kolem 350 uchazečů, z nichž certifikát dostane asi 80 procent. 

Články